
Нині на території Чернівецької області є трохи більше 30 тисяч гектарів землі державного значення, і вся вона знаходиться виключно за межами населених пунктів.
- 2013 року вступив у дію закон про розмежування земель, тоді і визначили, де комунальні, а де державні, - розповідає в. о. начальника головного управління держгеокадастру у Чернівецькій області Юрій Ватаманюк. – Загалом, сільськогосподарські угіддя по області займають площу в 15 тисяч га. З них ріллі – 5200 га, 961 га багаторічних насаджень, сіножатей – 2400 га, 6445 га – пасовищ.
У комунальній власності знаходиться ділянки у межах населених пунктів. Серед них сільськогосподарських угідь - 2751 га, ріллі – 1500 га, багаторічних насаджень – 182 га, сіножатей – 328 та пасовищ – 735 га. Але їх не чіпають.
Олександр Варжевський, директор департаменту АПР Чернівецької ОДА зазначає, що у державній власності є також землі сільськогосподарського напрямку, які належить Академії аграрних наук України. Загалом, це майже 5200 гектарів землі.
Землю в умовах кризи вигідно продати фактично неможливо, - експерт
За словами Юрія Ватаманюка, запровадження конкурентних способів продажу ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності має для місцевої громади переваги. Оскільки успішно проведені земельні аукціони є ефективним засобом для суттєвого збільшення надходжень до місцевих бюджетів.
- Як свідчить практика, за наявності конкуренції між покупцями, ціна продажу ділянки з аукціону перевищує стартову у кілька десятків разів, - каже Ю. Ватаманюк. – А в нашій області можна говорити про здорову конкуренцію. Головним кроком до введення в обіг земель сільськогосподарського призначення має бути прийняття Закону України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Поки це лише законопроект.
Втім, у суспільстві точаться запеклі дискусії щодо цього питання. Більшість громадян визнають необхідність формування ринку земель сільськогосподарського призначення, але за умови належного нормативно-правового забезпечення засад його функціонування. За законопроектом, набувачами земельних ділянок сільськогосподарського призначення можуть бути виключно громадяни України.
- Для недопущення спекуляції земельними ділянками граничний розмір земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у приватній власності однієї особи в цілому по Україні не може перевищувати 200 гектарів, - каже пан Юрій.
Крім цього, на конкурсних засадах відбуватиметься і продаж права користування землею.
- За Податковим кодексом, орендна плата за ділянку становить від 3 до 12% від нормативно-грошової оцінки. Але на місцях сільські ради надають ділянки в оренду під 3%, були випадки, що і нижчий встановлювали, - підсумовує Ю. Ватаманюк. – Відсоток зростає тоді, коли проводять аукціон. Наприклад, на території Новоселицького району за результатами земельних торгів з продажу права оренди ділянок плата з 3-12% склала 100 і більше від нормативної грошової оцінки. А це означає збільшення в рази надходжень до бюджетів місцевих рад.
Втім, коли і як продаватимуть землю – наразі невідомо. А людям залишається лише чекати, сподіваючись на лояльність подібних аукціонів.
Яна МАРІЯНЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар