
Уже котрий рік в Україні тривають розмови щодо переходу на альтернативні джерела палива, економію природного газу, який експортують з Росії, розвиток сланцевих покладів тощо. Йшлося про перехід організацій теплокомуненерго та побутових споживачів на вугілля, дрова, електроенергію. З початком військової агресії Кремля та терористичні дії найманців на Сході, це питання стало ще актуальнішим.
На усіх рівнях заговорили про перехід опалення на електроенергію, мовляв, це допоможе зекономити значний відсоток газу та, відповідно, зменшить обсяг закупівлі у Москви.
На сесії Чернівецької міської ради мер Олексій Каспрук зауважував, що варто заохочувати людей переходити на опалення осель електрикою. Також йшлося про переведення малих котелень на інші види палива.
- Що стосується переходу квартири на опалення електроенергією чи газом, то таку заявку розглядають на комісії при міськвиконкомі, яка дає дозвіл на облаштування автономного опалення, - пояснив директор департаменту ЖКГ міста Сергій Погорений. – І якщо людина отримала такий дозвіл, то сама вирішує, на який вид палива їй переходити.
У Чернівцях встановлено тарифи за газ для населення за відсутності лічильників
Щодо приватних будівель, то людина сама вирішує, який встановити котел для опалення. Відтак звертається до тієї чи іншої служби. У масштабах України та нашої області зокрема, завдяки таким заходам, можна досягти значної економії газу. Хоча є чимало пересторог та нюансів.
- Якщо вдасться втілити низку заходів щодо економії газу, то його споживання за опалювальний сезон може зменшитися на 30%, - переконував заступник міського голови з питань ЖКГ Георгій Леонтій.
- Є ухвалені урядом пільги для населення, якщо вони будуть переходити на опалення електроенергією, - розповів заступник директора департаменту інфраструктури, архітектури та ЖКГ ОДА Максим Розенблюм. – Тариф за електроенергію для такої категорії буде знижено.
Щоправда, попри такі заклики, фахівці усвідомлювали, що без реконструкції електромереж нічого кардинального не вдасться запровадити. Адже вони не були розраховані на ту кількість споживачів та навантаження, яке може бути.
Аби справді перейти на опалення осель електроенергією, крім бажання, потрібні чималі кошти. Для нашої найменшої області вкладення у модернізацію мереж мають становити приблизно 1,5 мільярда гривень. Зрозуміло, що приватна компанія (Чернівціобленерго), в якій є державна частка, не буде вкладатиме сюди такі гроші.
- Лунають заклики переходити на електрообігрів, який замінить газ. Але з іншого боку, подивімося на наші мережі. Якщо силова частина – 110 тисяч вольтів чи 35 тисяч можуть витримати це навантаження, то внутрішньобудинкові мережі не витримають, - запевняє голова правління ПАТ ЕК "Чернівціобленерго" Олексій Шекета. - Якщо колись мережі проектували на 3 кіловати для кожної оселі, то зараз лише пральна машина під час запуску споживає 7. А якщо порахувати мікрохвильовку, електрочайник, телевізори, то 3 кіловати – це мізер. А якщо ще встановити електрообігрів – то навантаження на квартиру зросте втричі.
Проте попри зношені електромережі, з’явилася ще одна проблема – відключення населення від електропостачання у пікові години навантаження.
Відключення електроенергії відбуватиметься під час ранкових і вечірніх пікових навантажень, орієнтовно з 9.00-11.00 та з 20.00-22.00
На початку вересня Міненерговугілля спрямувало обласним енергопостачальним компаніям повідомлення про можливе тимчасове припинення електропостачання населенню, як це було у 1990-х роках, через дефіцит потужностей в об'єднаній енергосистемі України. Відключення відбуватимуться за погодженим з облдержадміністраціями під час ранкових і вечірніх пікових навантажень, орієнтовно з 9.00-11.00 та з 20.00-22.00.
Відтак без електроенергії залишаться звичайні люди. Але якщо без освітлення взимку можна провести дві години, то без опалення доволі складно. Особливо коли електроенергія – єдине джерело тепла. Фахівці кажуть, що за дві години батареї не встигнуть замерзнути, проте залежно від оселі за цей час вона може значно охолонути.
Наразі ніхто не може надати точну інформації про кількість осель в області, які опалюють електроенергією. Але є чимало населених пунктів у краї, де відсутнє газопостачання, і люди вимушені користуватися електрокотлами.
- Нас турбує, що уряд вирішив економити електроенергію за рахунок людей. Наш будинок цілком залежить від електроенергії – опалення, приготування їжі, - зізнається чернівчанка, мешканка будинку на вул. Чорноморській Олена. – А якщо будуть великі морози? Не хотілось би, щоб це справді розпочалося, як у 1990 роках.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар