
Отож, які ж катаклізми можуть поставити хрест на мешканців планети, включаючи людей?
- Ядерна війна
Ризик атомного армагеддону вперше лідирує в доповідях фонду. Попередніми роками він був набагато нижче в рейтингах вселенських небезпек. Мабуть, далася взнаки жовтнева заява Трампа про намір вивести США з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, підписаного 1987 року. Експерти фонду попереджають: ймовірність атомного конфлікту зараз вища, ніж 10 років тому. Є різні сценарії його застосування генералами. Не виключений і випадковий запуск, який напевно призведе до масштабної атомної війні. Загибель мільйонів людей, зруйновані міста, радіоактивне зараження...
Але є ще одна небезпека – ядерна зима, скоріше, навіть міні-льодовиковий період. Величезна кількість пилу, продуктів горіння надовго затьмарять сонце. Температура на планеті, за розрахунками вчених, знизиться на 8 градусів на 4-5 років, що вдарить по сільському господарству. Велика частина населення просто загине від голоду.
- Біологічна та хімічна зброя
Вона відносно дешева порівняно з ядерною, не вимагає складної техніки та рідкісних матеріалів. Особливу занепокоєність викликають останні досягнення в області синтетичної біології та генної інженерії. Вони знижують рівень кваліфікації фахівців. «Якщо ці крихітні живі істоти колись вирвуться з контрольованої лабораторії (спеціально чи помилково), це може викликати пандемію безпрецедентних масштабів!» Підвищує рівень ризику велика кількість лабораторій, які вивчають потенційні пандемічні патогени для військових або цивільних цілей, а також доступність небезпечної інформації, яку поширюють у наукових цілях. Такі ж ризики і з хімічною отрутою.
- Зміни клімату
2015 року близько 200 країн підписали Паризьку кліматичну угоду. У Парижі тоді всім світом домовилися стримувати зростання глобальної середньої температури. Однак автори доповіді попереджають: «Імовірність підвищення температури на планеті на три градуси чи більше становить один до трьох». Якщо цей прогноз здійсниться, то Нью-Йорк, Новий Орлеан, Маямі, Мумбаї, Шанхай та інші великі прибережні міста будуть затоплені. Понад мільярд жителів узбережжя стануть кліматичними біженцями, будуть шукати нові будинки, квартири. Збільшиться кількість повеней, тайфунів, штормів.
- Колапс екологічної системи
Від середини 1950-х років багато елементів, що забезпечують живучість планети, деградують з прискоренням. Забруднення навколишнього середовища, руйнування природних місць існування тварин, їхня міграція по світу, зниження якості ґрунтів, дефіцит прісної води загрожують погіршенням якості життя самих людей. Недарма кажуть, що скоро прийдуть «водяні війни». Екологія може пройти точку неповернення. Наочний приклад екологічного колапсу - озеро Чад, розташоване на території Чаду, Нігерії, Нігеру і Камеруну. Ще у 1960-х роках воно вважалося шостим за величиною в світі. Минуло якихось півстоліття і розмір озера зменшився на 90 відсотків. Через надмірне використання води, тривалої посухи і наслідків зміни клімату. Це істотно змінило життя 40 мільйонів африканців, які живуть навколо Чаду.
- Пандемії
У XXI столітті нас вже лякали атиповою пневмонію, коров'ячим сказом, свинячим і пташиним грипом, Еболою... Але кожен раз миналось! Однак заспокоюватись рано. Може несподівано спалахнути епідемія нової, невідомої хвороби, яка швидко захопить країни і континенти. Цьому сприятиме глобалізація, урбанізація і дедалі більша стійкість бактерій до антибіотиків. Зараз такі бактерії щорічно вбивають по світу 700 тисяч осіб. До середини століття, за прогнозами – до 10 мільйонів.
До кінця XXI століття прогнозують підвищення рівня Світового океану в середньому на 1 метр
- Зіткнення Землі з астероїдом
За науковими даними, падіння небесного мандрівника на нашу планету з катастрофічними наслідками відбувається в середньому кожні 120 тисяч років. Пил і уламки від удару кам'яного гостя діаметром понад кілометр, викинуті в атмосферу, можуть на кілька місяців затьмарити сонце. Це призведе до неврожаю і загибелі екосистем. Можуть загинути сотні мільйонів людей. Але ж на землю падали астероїди і куди більших розмірів. Один із них, ймовірно, і знищив динозаврів.
- Виверження супервулкана
Точно передбачити викид вогненної лави за тиждень, місяць поки що неможливо. За оцінками вулканологів, супервиверження (не менше 400 куб. км лави й інших речовин) трапляється в середньому раз на 17 тисяч років. Останнє відбулося в Новій Зеландії близько 26500 років тому. Так що час не терпить. У разі трагедії загинуть люди, будинки, величезні маси попелу в атмосфері спричинять зниження температур, похолодання на Землі.
- Сонячна геоінженерія
Для боротьби з глобальним потеплінням низка вчених пропонує розпорошувати в стратосфері аерозолі та інші речовини, які будуть відбивати сонячне світло і тепло назад у космос. І температура на Землі, мовляв, знизиться. Витрати - 10 мільярдів доларів. Проект поки що існує лише в комп'ютерних моделях. Але вчені Гарварду вже планують перший експеримент в стратосфері. Автори доповіді вважають, що сонячна геоінженерія створює потенційно глибокі ризики, серйозні етичні, соціально-економічні, політичні проблеми. Раптом щось піде не так? Аерозолі можуть дестабілізувати місцевий і планетний клімат, а також різні елементи глобальної екосистеми.
- Штучний інтелект
Вельми популярна страшилка Голлівуду про бунт машин. Більшість експертів згодні, що суперінтелігентний штучний інтелект, ймовірно, буде розроблено як доброзичливий або нейтральний і навряд чи стане злодієм. Однак нехороші люди можуть запрограмувати його на вбивства. І будуть
Степан КРАЙНЯК
До теми

Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар