
Якби не сучасні виклики, які постали перед світовою спільнотою, ця подія не мала б особливого розголосу. Але неприхована агресія Москви, анексія Криму, події у Сирії змусили лідерів дещо по-іншому подивитися на світові виклики.
Фейкові вибори
Багато експертів вважали, що візит на асамблею кремлівського диктатора Путіна стане, можливо, точкою відліку врегулювання світових криз, до яких безпосередньо причетна Москва. Але натомість агресор лише підтвердив реноме людини, з якою домовлятися цивілізовані люди не хочуть і не будуть.
Насамперед президент України Петро Порошенко та прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон під час зустрічі вкотре нагадали, що фейкові вибори на Донбасі підривають Мінські угоди, які Кремль не поспішає виконувати через свої кишенькові терористичні угруповання.
Вони погодилися, що проведення псевдовиборів 18 жовтня та 1 листопада на окупованих територіях є неприйнятним і підриває Мінські домовленості. І наголосили, що наслідком такого порушення домовленостей мають стати санкції щодо Росії.
Те, що відбулося в Україні, може повторитися у будь-якій частині світу, і саме в цьому був сенс санкцій проти Росії
Чи не вперше український президент повідомив, скільки коштують бойові дії на Сході нашій державі. Йдеться про 5 мільйонів доларів щодня. Життя людей та поламані долі взагалі не можна виміряти жодними цифрами чи сумами – вони безцінні.
- Україна прагне миру та процвітання, і разом з державами-партнерами докладає максимум зусиль для врегулювання конфлікту мирними дипломатичними засобами, - сказав він. - Після припинення військової агресії Росії, встановлення миру і відновлення повного суверенітету України над Донбасом і Кримом буде вкрай важливо допомогти мільйонам людей повернутися до нормального життя, відновити економічну і соціальну інфраструктуру на засадах сталого розвитку.
Cерйозна розмова президентів
Президентові України вдалося поспілкуватися з американським колегою. Щоправда, яким буде результат цієї розмови і про що, власне, йшлося, наразі невідомо. Досі тримають інтригу.
Про це повідомив голова Постійного представництва України при ООН посол Юрій Сергєєв.
- Відбулася вкрай серйозна розмова президентів України та США, – написав він у соціальних мережах.
Але навіть без оголошення підсумків розмови з офіційної заяви Обами зрозуміло, що він вкотре закликає Росію відмовитись від агресії проти України і пояснив небезпеку анексії Криму та агресії на сході України.
- Подумайте про анексію Криму та агресію на сході України. Ми не можемо стояти осторонь, коли суверенітет та територіальна цілісність зазнають волаючого порушення, - заявив Обама. - Те, що відбулось в Україні, може повторитись у будь-якій країні світу. Ось – основа тих санкцій, які ми запровадили зі своїми партнерами. Санкції – не прагнення повернутись до Холодної війни. Народ України зараз найбільше зацікавлений у тому, щоб приєднатися до Європи, а не до Росії.
Також він нагадав Путіну, що у нього лише 2 місяці на виконання Мінських угод.
Мінські угоди
Вашингтон черговий раз нагадав Москві що Мінські угоди необхідно виконувати. Однак, якщо Кремль проведе вибори в окупованих районах Донбасу без узгодження з офіційною владою України, будь-які розмови про пом'якшення санкцій і відновлення діалогу з РФ втратять сенс.
Мало того, якщо РФ продовжить рухатися шляхом зриву угод, санкції неминуче будуть продовжені і посилені.
Думка експерта
Зі слів Обами випливає, що США не хочуть ізолювати Росію, вони зацікавлені у сильній Росії, однак не можуть залишатися осторонь від порушення міжнародного права. Американський президент підкреслив, що США розуміють глибоку давню історію між Росією та Україною, однак звернув увагу на те, що «український народ зробив свій вибір, щоб приєднатися до Євросоюзу, а не до Росії».
Щодо подальшого розвитку подій, то, на мою думку, найбільш чітко висловився державний секретар Сполучених Штатів Америки Джон Керрі, який зробив підкреслено оптимістичну заяву з приводу можливості врегулювання українського конфлікту, зазначивши при цьому, що упродовж найближчих місяців можливо вдасться домогтися реального прогресу. “Сподіваюся, що протягом найближчих трьох місяців з’явиться потенційна можливість для прогресу щодо українського питання. Ми (США і Росія) позначили шлях, яким нам треба йти, щоб вирішити основні проблеми для того, щоб повною мірою виконати Мінські домовленості”, – підкреслив він.
Крім того, як повідомлялося раніше, на цій зустрічі говорили про те, що маріонетки Москви повинні відкрити повний доступ для представників ОБСЄ до всіх пунктів пропуску, а також почати, нарешті, виведення всіх російських солдатів з окупованих територій, закрити і повернути кордон під контроль України.
Так звані аргументи Кремля були у звичному вже руслі – до подій в Україні та втечі Януковича причетні США та ЄС, а Росія хоче лише миру. Про неадекватність таких заяв навіть говорити годі.
Ще більш цинічною стала заява диктатора, що вони «поважають суверенітет України», але хотіли б, «щоб й інші країни поважали суверенітет інших країн».
Складається враження, що на Донбасі воюють не російські кадрові військові та місцеві терористи та бандити, а війська НАТО.
Путін виявився гідним послідовником нацистського пропагандиста Гебельса. Він також виголошує неймовірну брехню та маячну, оскільки у неї найлегше повірити.
Крим на Сирію не поміняють
- Незважаючи на те, що Росія всіляко накручувала ситуацію «історичного» візиту Путіна до Америки, нічого проривного під час Генасамблеї не сталося. Власне, приблизно такого результату варто було чекати, - вважає політолог Ігор Мельничук. – Так, Путін виступив в ООН, відбулася зустріч Путіна з президентом США Бараком Обамою. Однак найбільше вразило не це, а коротке відео тосту під час їхнього застілля. Обама «привітався» келихом практично з усіма сусідами по столу – а в бік Путіна навіть не подивився. Статус Путіна після виступу на Генасамблеї залишився таким же, що і до неї.
За словами експерта, в інформаційній війні, яку Кремль веде проти України, неодноразово звучала теза Москви про те, що основною темою Генасамблеї буде підтримка Росією вирішення конфлікту в Сирії. І якщо Кремль цього не зробить, цього не зробить ніхто.
Агресія РФ проти України повинна була відійти на другий або навіть третій план. Однак сирійські амбіції Кремля не мали підтримки і продовження. Україна залишається пріоритетом для зовнішньої політики США. Досягнення миру на сході України американці вважають своїм основним завданням. Про це чітко заявив і президент Обама, і офіційні представники Білого дому.
Обама наголосив, що вони і надалі наполягатимуть на тому, щоб криза в Україні була вирішена так, щоб забезпечити самостійне визначення майбутнього, а також повернути контроль над територією для сучасної демократичної України.
Мало того, можна було чути багато розмов і про те, що, мовляв, ескалацією конфлікту на сході України Путін знову «усіх переграв» і ніхто вже не згадує про Крим. Але Обама особисто все це спростував, зазначивши, що «міжнародне співтовариство не може залишатися осторонь, дивлячись на анексію Криму та агресію на сході України, і якщо не давати відсічі подібним неоголошеним війнам, то вони можуть прийти до будь-якої країни. Те, що відбулося в Україні, може повторитися у будь-якій частині світу, і саме в цьому був сенс санкцій проти Росії».
Майже в унісон з Обамою про підтримку України та загрозу з боку Росії говорила канцлер Німеччини Ангела Меркель.
Федеральний канцлер зазначила, що ситуація в Україні має важливе значення для глобальної безпеки. У цьому контексті, за її словами, слід чітко розрізняти безпекову ситуацію в Україні та в Сирії.
Але поки що єдиним відчутним результатом цієї ГА ООН є відносне затишшя на Сході. Очевидно, терористи отримали вказівки поки що не нагнітати становище. Але на скільки вистачить агресора – ніхто не береться прогнозувати.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар