
Як свідчать реалії, нині ситуація у світі вкрай неспокійна. І йдеться не про якісь далекі країни, а про наших найближчих сусідів. Все це впливає на ситуацію не лише у самій країні, але і на її відносини з міжнародною спільнотою.
Останньою подією, яка набула чималого розголосу та обговорення, стала спроба перевороту у Туреччині. А трапилося це вночі проти 16 липня. Заколотники намагалися повалити уряд, але військовий путч швидко придушили. Під час заворушень загинуло 208 людей. Крім того, 1440 було поранено. По країні котиться хвиля масових арештів, особливо серед військових. Затримано генералів, високопоставлених службовців поліції, командирів баз, заарештовано головного військового радника Ердогана. Повідомляють, що, за останніми даними, кількість заарештованих досягла 6 тис. осіб й арешти тривають. Водночас Ердоган підтримав можливість повернення смертної кари в Туреччині і закликав не відкладати це рішення.
«Якщо допустити участь Росії в цих подіях, то можна уявити, що, так, – за цим стоїть єдиний центр. Якщо не допускати цього, то зрозуміти ще важче»
- Події в Туреччині сучасні навіть маститі фахівці по цій країні не беруться коментувати. Адже там надзвичайно багато факторів задіяно, - каже політолог Ігор Буркут. - По-перше, до останнього часу армія в Туреччині виступала захисником держави світського характеру, виступала проти ісламістів. Цього разу звинувачують в організації цього перевороту одного з ісламських проповідників, який, до речі, заперечує свою участь.
І ще одна надзвичайно важлива деталь. Чимало оглядачів вважають ці події інсценізацією, метою яких є введення в Туреччині повної диктатури Ердогана з відновленням смертної кари, і фактичним відстороненням армії як політичного конкурента. Чи це справді так, сказати важко.
НАТО попередив Туреччину, якщо вона йтиме тим шляхом, яким йде зараз, то її можуть виключити з альянсу. Так само ЄС попередив, що те, що робить зараз Ердорган, назавжди закриє шлях Туреччині до Європейського союзу.
Ну і, нарешті, варто відзначити ще один важливий фактор – російський. Саме про це говорять чимало людей, які знають ситуацію. Мені відомий лише один факт, який насторожує, що ті, хто спробував зробити переворот, користувалися російськими системами зв’язку. Також існують дані про те, що з боку сирійського кордону, де розташовані російські війська, існував певний штаб з участю російських офіцерів, які координували дії заколотників. Наскільки це відповідає дійсності, поки що рано говорити.
Інформації достовірної надзвичайно мало. Є такий метод, коли хочуть приховати справжні причини, дають надлишок детальної інформації, яка не має фактично стосунку до суті справи. Отут маємо якраз надлишок інформації, водночас немає головного. Треба трохи часу, щоб події відстоялися і можна було зрозуміти, що відбулося насправді.
Важливо також звернути увагу на те, що одночасно з цим відбулися події в сусідній Вірменії – спроба захоплення держустанов, і відбулися події в Алмати, в Казахстані. Може це все пов’язано одне з іншим. Якщо допустити участь Росії в цих подіях, то можна уявити, що, так, – за цим стоїть єдиний центр. Якщо не допускати цього, то зрозуміти ще важче.
«Ми зацікавлені, аби Туреччина розвивалася демократичним шляхом, мала повноцінні зв’язки з Європою»
Звичайно, ці події матимуть вплив і на відносини Туреччини та України. Туреччина є одним із наших дуже важливих партнерів. Ми зацікавлені у тому, аби Туреччина розвивалася демократичним шляхом, аби мала повноцінні зв’язки з Європою. Якщо після цих подій Туреччина буде зближуватися з Росією, то нічого доброго для нас це не віщує. Правда, лідер кримських татар сказав, що у будь-якому разі Туреччина не визнає російської влади над Кримом. Для України – це серйозний плюс.
«В Україні є кому провокувати ідеї про заколот»
Щодо того, чи ймовірні подібні події в Україні, то народний депутат Лещенко ще перед цими подіями попереджав, що має інформацію, нібито і в Україні готують військовий переворот, але він звинуватив у цьому добровольчі батальйони. Чи відповідає це дійсності, сказати важко. Підтримки ця його точка зору серед серйозних політичних оглядачів не мала.
Хоча є про що подумати. Звичайно, військові перевороти відбуваються в різних країнах, і в більш стабільних, ніж нині є Україна. У нас є кому це все провокувати. Війна триває, супротивник дуже активний, серед українських військових є чимало і прямої російської агентури, і проросійськи налаштованих, тому виключати нічого не можна. Єдине, що українцям самим треба бути дуже уважними, щоби не піддатися на різноманітні провокації, - підсумовує експерт.
Заворушення в Туреччині туристів не лякає
Попри вкрай неспокійну ситуацію в сусідній країні, поніжитися на її пляжах охочих серед українців не меншає. Немає і тих, хто хотів би відмовитися від вже замовленого туру. У чернівецьких турагентствах кажуть, що попит на тури до Туреччини не впав, оскільки там непогана цінова політика і часто діє система «все включено». Отож, на першому плані у виборі туристів – ціна, а безпека – потім. Тим паче, що туроператори запевняють, що загрози життю туристів немає жодної.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Залишити коментар