
Чернівецька область – одна з найменших в Україні, проте з найвищою густотою населення – на території трохи більшій за 8 тисяч квадратних кілометрів проживають 910 тисяч осіб. Цікаво, що з-поміж них майже 229 тисяч людей пенсійного віку. Тобто майже чверть населення. Оскільки розраховувати і цього року на високу пенсію марно (її підвищили згідно з новим прожитковим мінімумом, однак суми підвищень не надто високі), частина пенсіонерів продовжувала працювати. На Буковині, за даними ГУ Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, пенсіонерів, які працюють, налічують 34,9 тисячі осіб. Відповідно, таких, що не працюють, – 193,4 тисячі.
Офіційно на Буковині проживає майже 35 тисяч працюючих пенсіонерів, однак насправді ця цифра значно більша
Однак, це пенсіонери, котрі влаштовані офіційно. Якщо врахувати ще й тих, котрі працюють неофіційно в магазинах чи на ринку, цифра, зрозуміло, вийде суттєво більшою. Як мінімум на кілька тисяч осіб.
Нині, розповідає заступник начальника управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Чернівецькій області Наталя Назаренко, працюючим пенсіонерам, пенсійні виплати яких із 1 січня 2017 року перевищують 1870,50 гривні, у період роботи виплачують пенсію розміром 85 відсотків призначеної суми, однак не менше ніж 1870,50 гривні (з 1.05.2017 – 1968,00 гривні, з 1.12.2017 – 2059,50 гривні).
Та невдовзі все може змінитися, і ці 35 тисяч осіб, котрі працюють офіційно, будуть вимушені обирати: або працюєш, або отримуєш пенсію. Причина у пенсійній реформі, про яку нещодавно знову заговорив міністр соціальної політики Андрій Рева. Він наголосив на тому, що це правило діє в усьому світі. І Україна – не буде винятком.
Найвищий пенсійний вік в Японії – 70 років
Прикро, але з кожним роком в Україні набирає обертів негативна тенденція старіння нації. Нині на 1 працюючого припадає 1,2 пенсіонера. І за даними різних демографів, до 2036 року пенсіонерів в Україні буде удвічі більше, ніж молоді до 14 років. Найбільше пенсіонерів – у Дніпровській, Донецькій та Харківській області – всюди майже близько 1 мільйона осіб. У Чернівецькій області станом на 1 січня 2017 року нарахували 229, 9 тисячі людей пенсійного віку.
Власне, це сприяє збільшенню навантаження на Пенсійний фонд. Тому не раз порушували питання про підвищення пенсійного віку. Однак нині, як заявив віце-прем’єр міністр Павло Розенко, підвищення пенсійного віку очікувати не варто, адже воно не зменшить дефіциту Пенсійного фонду. Так, проведення пенсійної реформи є частиною програми реформ, схваленої МВФ. Та у Меморандумі немає жодної жорсткої норми про підвищення пенсійного віку. Натомість є рекомендація скоротити дефіцит Пенсійного фонду.
Якщо дивитися на наших сусідів, то наприклад, у Білорусі та Молдові жінки виходять на пенсію у 55-57 років, чоловіки – у 60-62 роки. Тобто майже так, як і в Україні. Поляки виходять на пенсію у 60 років (жінки) та 65 (чоловіки). Це при тому, що середня тривалість життя поляків складає 77,5 року. Українці живуть трохи менше – 71,3 року. Згідно із статистикою, чоловіки помирають швидше на 10 років – у 66,3.
Пізніше за всіх на пенсію виходять японці – у 70 років. Варто не забувати й те, що середня тривалість життя в Японії – 83,7 року. Тому добрих 10 років японці можуть ще прожити на пенсію.
- Після проведення пенсійної реформи, коли пенсія стане достатньою, потрібно встановити правило - або ти працюєш, отримуєш зарплату і виходиш на пенсію трохи пізніше, але пенсія у тебе буде більша. Або ти йдеш одразу і отримуєш пенсію, але не працюєш, - сказав міністр.
Таким чином чиновники хочуть запобігти ризику переходу в «тінь», коли працівників просто не оформлятимуть.
У нинішніх умова, коли фактично всі роботодавці мізкують, як би то викрутитися з ситуації, сумнівно уявляється, що весь бізнес виведе своїх працівників з «тіні».
Середня пенсія в Україні у 34 рази нижча, ніж у Британії
Українці щомісяця сплачують 18% від свого офіційного заробітку у Пенсійний фонд. Середній розмір пенсії в Україні за віком – 1690 гривень, тобто 62 долари.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням вищезазначених складових пенсійної виплати) не може перевищувати 10740 гривень.
Цікаво, що пенсія в Україні утричі нижча, ніж у Росії (там середня пенсія за віком – 160 доларів), у 6,5 раза нижча, ніж у Польщі (196 доларів) та у цілих 34 (!) рази менша, ніж у Великобританії – там середня пенсія 2000 доларів.
Або комуналка, або картопля і хліб
Власне, а що ж може дозволити собі придбати український, зокрема чернівецький пенсіонер, порівняно з пенсіонерами інших країн? Не важко підрахувати. Почнемо з хліба. Буковинець, котрий отримує 1600 гривень пенсії, за умови, що буханець коштує 7,50 гривні, зможе купити собі 213 буханців у місяць. Тоді як польський пенсіонер – 655, російський – 377.
Наступне – картопля. Якщо кілограм картоплі коштує 6,5 гривні, то за свою пенсію він зможе придбати 246 кілограмів. Польський пенсіонер зможе купити 1059 кілограм картоплі, російський – 417, білоруський – 362.
Комунальні послуги. Тут уже складніше, адже пенсіонеру з Буковини або взагалі не вистачить коштів, аби їх оплатити, або він оплатить комуналку, і весь місяць буде на хлібі й воді. А ось польський пенсіонер із однієї пенсії оплачувати компослуги зможе 2,5 місяця, російський – майже 2.
Яна МАРІЯНЧУК
Думки вголос
Чи вистачить пенсії, щоб не працювати?
Я не працюю офіційно. Зараз є можливість заробляти через Інтернет, працюючи віддалено за вільним графіком. Мало хто з роботодавців офіційно влаштовує таких працівників. Податки, відповідно, не сплачую. І пенсії, звісно, не матиму. Вважаю, що сам можу собі назбирати гроші на пенсію, і не потрібно буде потім на старості працювати.
Думаю, потрібно працювати і на пенсії. У мами пенсія трохи більша, ніж дві тисячі. Їх навіть на елементарні потреби не вистачає. Тому, думаю, однієї пенсії буде мало. Але проблема не в роботі, а в рівні життя – не треба навантажувати себе роботою, треба просто отримувати стільки, аби вистачало на все.
Звичайно. не вистачить. Половину пенсії віддаю за комуналку. Добре, що діти допомагають, сам би не справився. Якби міг працювати, то працював би ще. Це краще, ніж чекати пенсії. А так здоров’я не дозволяє.
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий