
Смугарівські, або як їх ще називають Буковинські водоспади вже давно запримітили туристи. Це каскад із семи водоспадів різної величини та потужності, котрі утворилися біля села Розтоки Путильського району. Торік завдяки численним пам`яткам природи село потрапило до рейтингу унікальних сіл України, посівши там 12 місце. А водоспади ввійшли до ТОП-10 конкурсу «Сім чудес України», і нині є, між іншим, ландшафтним заказником. Аби привабити відвідувачів, до них зробили туристичні маршрути, встановили лавиці та стенди. Втім, без нищення природи це не обійшлося.
Зараз 3,5-метровий водоспад «Ворота» просто засипали гравієм, аби возити ліс. Тому тепер пам`ятка природи схожа, радше, на погану дорогу, аніж водоспад. Те, що ліс вирубують, вже нікого не здивуєш. Люди звикли мало не щодня бачити здоровенні лісовози, котрі перевозять деревину. Проте нищення пам`ятки природи, котра є заказником, - нонсенс. Хоча все у буковинському стилі – чого не зробиш заради заробітку.
- Люди дуже негативно до цього ставляться, - зазначає Марія Джуряк, сільський голова села Розтоки Путильського району, - адже це, фактично, нищення пам`ятки природи. Цей водоспад є на території нашої та Підзахаричівської сільської ради, але розпоряджається ним держлісгосп. Ми нічим зарадити не можемо, оскільки дозвіл на засипання водоспаду дали саме вони.
Зауважимо, що засипають водоспад не вперше. Якби не ґвалт, який здійняли туристи, ніхто б і далі про це не знав.
- Був на водоспадах 2010 та 2011 року декілька разів і взимку, і влітку, - розповідає Вадим Баланецький, географ та керівник туристичного гуртка. – І завжди біля водоспаду «Ворота» було нагорнуте каміння для зручності під`їзду. Воджу групи учнів зі школи і пояснюю їм, що тягачі та лісовози колесами і гусеницями руйнують його. Далекого 1995 року потічок Смугарів та притоки хотіли включити до Вижницького НПП (він саме тоді створювався). Але громада Розтоків не погодилась. Натомість сам потік і водоспади отримали статус заповідних об`єктів. А що це означає? Водоспади охороняють, а ліс – ні! Взимку 2010-2011, наприклад, ліс на берегах найвищого Верхнього Гуку був суцільно вирубаний. Лише після того як Буковинські водоспади вибороли 9 місце у конкурсі «7 природних чудес України», долина річки отримала статус ландшафтного заказника. Але по суті, ситуація не змінилась.
3,5-метровий водоспад «Ворота» з дозволу управління лісового та мисливського господарства засипають вже не перший раз
У Чернівецькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства запевняють, що все у рамках закону, водоспад засипали тимчасово, аби перевезти сухостій. Біля ландшафтного заказника ДП «СЛАП «Карпатський держспецлісгосп» передбачило санітарно-оздоровчі заходи, проведення яких погоджено з департаментом екології та туризму Чернівецької ОДА. Власне, у межах цих робіт сухостій, який шкодить здоровому лісу, ліквідують.
Хто здійснює заготівлю сухостою – не кажуть. Запевняють, що підприємець усе узгодив із місцевою владою і міст засипали щебенем тільки на період вивезення лісу. Після цього все відновить. Проте не всі у це вірять. До того ж у місцевих закрадається підозра, що крім сухих дерев, «під шумок» возити можуть і здоровий ліс, а від водоспаду залишаться лише залишки. Адже є звичка рубати ліс мало чи не де заманеться.
Шкода, що люди не розуміють важливості збереження природи і живуть сьогоденням. Ліс рано чи пізно скінчиться. Але зберігши неповторні природні багатства, на туризмові можна заробити значно більше.
Яна МАРІЯНЧУК
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий