
ЗНО – одна із тих освітніх новацій, котра таки прижилася у нашому суспільстві. Прийшовши на зміну іспитам, вона змусила учнів ретельніше вчитися, або ж принаймні наздоганяти згаяне за останній рік перед атестацією. На уроках, звісно, вчителі не можуть повторити усю навчальну програму, приділивши увагу кожному учневі.
Аби ж їхнє чадо здобуло високий бал та без проблем вступило до вузу, батьки не скупляться та готові платити вчителям, репетиторам та навчальним закладам за підготовку. Репетиторство чи не найпопулярніший вид додаткових занять, хоч нині і у тренді, та стає чимраз менш доступним. Вартість заняття у середньому складає 60-100 гривень, залежно від предмета та того, у скільки викладач оцінює свої послуги. А це при умові занять двічі на тиждень обійдеться приблизно від 450 до 800 гривень і лише за один предмет. А їх же буде два-три. Можна готуватися самостійно, тим паче, що в мережі є безліч ресурсів, котрі у цьому допоможуть, та тут необхідна наполеглива праця і бажання. Отже такий варіант до снаги не всім. І ще один варіант - навчання на підготовчих курсах при вишах. Вони, звичайно, не безкоштовні, проте дешевші за репетиторство та для більшості учнів ефективніші за самопідготовку.
Думки вголос
Як готуєтеся до ЗНО та вступу до вузу?
Хочу поступати до Буковинського медичного університету, відповідно посилено займаюся мовою, біологією та хімією. Аби "підтягнути" знання з цих предметів, ходжу до репетиторів. Хімією почав займатися ще минулого навчального року, біологією – від літа, а до репетитора з української мови ходжу з вересня.
Займаюся з репетитором історією, оскільки хочу з цим предметом пов`язати наступні 5 років свого життя. Решту предметів вчу самостійно, тим паче, влітку часу не гаяла, а повторювала. Думаю, якщо докласти зусиль, можна обійтися без репетиторів.
З вересня ще не думав про ЗНО, але після нового року почав займатися. До репетиторів не ходжу – це надто дорого. Тому потроху вчуся сам, вчителі допомагають інколи. На який факультет вступатиму – ще не вирішив, тому повторюю все.
Опитувала і фотографувала Яна МАРІЯНЧУК
- Підготовку майбутніх абітурієнтів проводимо щорічно, займаються цим викладачі університету. На підготовчі курси приймаємо випускників та учнів 11 класів для підготовки до ЗНО з української мови та літератури, історії України, математики, біології, фізики, хімії, географії, однієї з іноземних мов – англійської, німецької, французької. Ці курси є платними. Вартість трьох предметів, себто українська мова та література, плюс два на вибір, становить, двох предметів - 650 гривень, та одного - 370 гривень. Слухачі підготовчих курсів можуть отримати від п’яти до десяти додаткових балів із природничих спеціальностей. З гуманітарних спеціальностей, на жаль, додаткових балів немає, - каже доцент Інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук ЧНУ Ігор Фесів. - Наразі ми вже набрали 13 груп слухачів на шестимісячні підготовчі курси, і зараз триває набір на тримісячні, плануємо, що буде так само 13-15 груп. Найбільш популярні такі предмети, як українська мова та література, математика, фізика, історія, географія, менше – хімія та біологія. Зазвичай вибір предметів вже свідчить, які спеціальності обиратимуть абітурієнти при вступі. Наприклад, хто обирає на курсах цикл "історія", то, відповідно, то й обиратиме спеціальності, де профілюючий предмет історія, хто обирає цикл "математика", то й профілюючий предмет буде відповідний.
Так само триває набір на навчання і в інших вузах. Майбутні медики також можуть встигнути на тримісячне навчання, щоправда, додаткових балів за це не отримають.
- При Буковинському державному медичному університеті успішно функціонує підготовче відділення для громадян України, на якому проводять підготовку майбутніх абітурієнтів до складання зовнішнього незалежного оцінювання та психологічну адаптацію до навчання в університеті. На підготовчих курсах БДМУ розроблено методику проведення занять із української мови, біології та хімії. Курси розраховані на 6 та 3 місяці навчання, отож абітурієнти, котрі не записалися на піврічний курс, ще можуть встигнути на 3-місячне навчання. Навчання на підготовчому відділенні є платним. Для тих, хто не має можливості відвідувати заняття, створено сервер дистанційного навчання "Центр підготовки абітурієнта БДМУ", на якому учні мають можливість готуватися до складання ЗНО. До складу системи дистанційних підготовчих курсів входять електронні навчальні курси та вебінари з біології, української мови та хімії. Самостійне дистанційне навчання є безкоштовним, - розповідає начальник навчального відділу БДМУ Володимир Ходоровський. – Щоправда, навчання на підготовчому відділенні не передбачає додаткових балів при вступі. Водночас слухачі підготовчого відділення мають право на першочерговий вступ, тобто перевагу, яка надаватиметься абітурієнтам при однаковому конкурсному балі. Разом з тим нині попит на підготовчі заняття є і він тримається на тому ж рівні що і торік.
У приймальній комісії БДФЕУ кажуть, що цьогоріч охочих готуватися до вступу у вузі побільшало. А серед найпопулярніших предметів є українська мова, математика та історія. Курси діють як для випускників одинадцятих, так і дев’ятих класів за шести- та тримісячною програмою. На другу, до речі, ще можна записатися. Підготовка тут платна та вартує 600 гривень за предмет. Проходження курсів дає пільги на першочергове зарахування та додаткові бали при вступі на комп’ютерні науки.
Є деякі вузи, котрі підготовку до ЗНО та вступу не практикують взагалі, оскільки не вважають це доцільним. Та багато навчальних закладів нині працюють над навчанням майбутніх студентів. Так само активно працюють репетитори, для котрих якраз сезон у розпалі. Щоправда, таке задоволення, як бачимо, не з дешевих. Інтернет-ресурси, натомість, безкоштовні, та не кожен учень здатен організувати свою підготовку самостійно та опрацювати необхідні матеріали. Отож, аби здати ЗНО, більшості потрібно витратити тисячу-другу.
Уляна ДЕЛІКАТНА
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий