
Є у житті нашого суспільства такі таємні закапелки, про які пересічні громадяни навіть не підозрюють. Тим часом, деяким індивідам, так би мовити, обраним, ці закапелки дають змогу досить-таки безбідно жити.
Зокрема, зараз маємо на увазі тендери – конкурси, на яких кілька учасників виборюють право на надання своїх послуг, робіт чи товарів. А найбільш вигідними вони є, коли йдеться про держзакупівлі. Їх проводять, коли закупку роблять повністю, або частково за бюджетні гроші. Деякі фірми та підприємці (абикого до торгів не підпускають), які є постійними учасниками таких конкурсів, тихо, без зайвого галасу заробляють на них мільйони.
Щодня відбуваються сотні конкурсів на мільйони гривень, та нашу увагу привернуло, здавалося б, звичайне і буденне повідомлення на офіційному сайті Чернівецької міськради про закупівлю яєць для дитячих установ міста.
Власне, щире здивування викликала ціна, за якою міськрада збирається ці яйця купувати. Склалося таке враження, що вони як мінімум із позолотою. Однак, про все по черзі.
Міськрада купуватиме яйця по 1,14 гривні за штуку
Про намір купити 470 090 штук яєць для дитячих садочків Чернівців міськрада оголосила 11 листопада торік на своєму офіційному сайті, а вже 12 грудня відбулися торги. У результаті, тендер на постачання цього продукту виграло Чернівецьке ТОВ «Наладка-Комерц» ЛТД. Загальна сума угоди – 535 902,6 гривні. Тобто ціна одного яйця – 1,14 гривні (!). Для порівняння, нині у торговій мережі міста десяток яєць коштує в середньому 7-8 гривень, у супермаркетах ще дешевше – 4-5 грн. за десяток. Такими є роздрібні ціни, а гуртові, та ще й у таких обсягах, імовірно, ще нижчі.
Міська рада закупила яєць на 535 902,6 гривні за ціною 1,14 грн. за штуку
Як пояснили у міськраді, обираючи постачальника і визначаючи вартість, за якою купуватимуть яйця, керувалися даними моніторингу цін, за якими їхня вартість на час проведення тендера становила 1,25 гривні. Так, яйця у листопаді і справді були недешевими, однак з чиїм саме моніторингом звірялися чиновники – незрозуміло. За офіційними даними Головного управління статистики в Чернівецькій області (на офіційному сайті управління є річний звіт щодо індексів споживчих цін на окремі групи товарів та послуг), у листопаді середня ціна на яйця становила 1,06 гривні за штуку, у грудні вона була дещо нижчою – 0,98 гривні.
– Ціна, яку запропонувала ця фірма на торгах, була найнижчою, тому й вирішили прийняти пропозицію, – пояснив голова комітету міськради з конкурсних торгів Петро Ротар.
Водночас у міськраді завірили, що вартість закупки яєць переглянуть, адаптувавши їх до нинішніх.
– Порівнюючи із ціною на яйця, якою вона була на час проведення тендера, запропонована була адекватною. Однак це не означає, що ми купуватимемо їх за 1,14 грн. Нині яйця подешевшали чи не вдвічі, тому закуповуватимемо їх за середньорегіональною вартістю, – пояснила начальник відділу з питань держзакупівель Чернівецької міськради Оксана Воробець.
Здавалося б, логічно. Якби не той факт, що угоду із переможцем тендера вже підписали 9 січня 2014 року, коли ціни на яйця були наполовину нижчими, ніж запропонована. Звісно, у типовому договорі завжди є пункт, який дозволяє змінювати умови в односторонньому порядку, або ж за згодою сторін, проте він майже завжди передбачає якісь компенсації іншій стороні.
За право продати яйця змагалися виробники риби
До речі, про переможця тендера. Прикметно, що ТОВ «Наладка-Комерц» ЛТД, яке постачатиме яйця дитсадкам, відповідно до інформації, яка є на сайті Єдиного держреєстру фізичних та юридичних осіб, виготовляє холодильне обладнання, мило, переробляє м’ясо, а ось основним видом діяльності є переробка риби. ТОВ «Наладка-Комерц» ЛТД було засновано у грудні 1991 року Давидом та Родікою Ройхман. Розмір статутного капіталу – 31800,49 грн.
Фірма не є виробником яєць, у переліку видів діяльності, однак, є неспеціалізована гуртова торгівля. Тому, яйця купують у виробника і перепродують, у цьому разі, управлінню освіти Чернівецької міськради. Зрозуміло, за спекулятивною ціною. Цілком логічне запитання – а чи не вигідніше було закупити яйця безпосередньо у виробника за адекватною гуртовою вартістю? Відповідь чиновників приголомшила. Зі слів П. Ротаря, жоден із виробників яєць (а їх в області є чимало, – авт.) не захотів взяти участь у торгах, тому обирали із тих, хто був.
А було, до речі, лише два учасника. Цікаво, що суперником ТОВ «Наладка-Комерц» ЛТД на торгах було ТОВ «Галс» ЛТД – відомий всім виробник риби та морепродуктів. Ціна, яку він запропонував, була 1,35 гривні за яйце.
Юлія ХОРОШУН
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий