
Указом Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” від 03.07.98 №727/98 суб'єкти підприємницької діяльності – фізичні особи мають змогу застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
На виконання Указу № 727 видано наказ ДПА України від 29.10.99 № 599 „Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі”, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 02.11.99 за № 752/4045. Згідно з пунктом 8 Наказу № 599, для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком № 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 № 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.93 за № 64. При цьому, обов’язковому заповненню підлягають графи „період обліку”, „витрати на виробництво продукції”, „сума виручки (доходу) ”, „чистий доход".
Додатково необхідно врахувати, що пунктом 6 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” суб’єктам підприємницької діяльності - фізичним особам спрощеної системи оподаткування надано право не застосовувати електронні контрольно-касові апарати для проведення розрахунків із споживачами.
Відповідно до змін, внесених до Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг” у грудні 2000 року та статтю 9 „реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються” було доповнено пунктом 6. Цим пунктом передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) СПД - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.
Кабінетом Міністрів України на виконання статті 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг” №265/95-ВР прийнято постанову від 26.09.01 №1269 „Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів і витрат” (далі - Порядок).
До книги заносяться такі відомості: 1) Графа 1 - порядковий номер запису та дата здійснення операції, пов’язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; 2) Графа 9 - сума виручки від продажу товарів (надання послуг) – загальною сумою за день; 3) Графа 10 - суми витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника та вартість товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг) – загальною сумою за день; 4) Графа 11 – Чистий прибуток.
Тому суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.
Підтверджуючі документи для товарів, що виставлені для продажу: накладна, товарно - транспортна накладна, касовий чек, закупівельний акт, митна декларація.
У разі не підтвердження у Книзі обліку доходів і витрат суми витрат понесених на придбання товарів, суб’єкти господарської діяльності-платники єдиного податку порушують вимоги п. 12 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг” №265/95-ВР. За дане порушення відповідно до ст.20-21 цього Закону передбачена відповідальність в розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Наталія Залуцька, начальник відділу ДПА в Чернівівецькій області
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий