В Україні знову епідемія. Цього разу всі масово хворіють на надзвичайно важкі форми вірусного гепатиту. Про це нещодавно оголосило Міністерство охорони здоров'я України.
Кількість людей, інфікованих вірусом гепатиту С, вже нині в десятки разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. Фахівці дають невтішні прогнози – за п'ять-десять років хворих на гепатит буде вдвічі більше.
Зростання кількості інфікованих вірусом гепатитів В і С фіксують і буковинські медики.
– Вірусний гепатит – одне з найпоширеніших захворювань сьогодні, – каже завідувач інфекційного відділення Чернівецької обласної клінічної лікарні Валентина Миндреску. – Нині відомо вже сім його різновидів, та найбільш небезпечними є гепатити В і С. Гепатити відрізняються між собою збудником. Вони не є взаємопов'язаними, тобто, одна форма не може перейти у іншу.
Вірусний гепатит В набуває хронічної форми у 5-10% хворих, а гепатит С – у 75-85% пацієнтів. Найбільш часто хворіють саме на останню форму гепатиту (70%). Гепатит С надзвичайно підступна недуга, оскільки вінона майже не дошкуляє хворому, тож виявити її вдається зазвичай випадково. Саме за цю властивість її прозвали "лагідним вбивцею". До 1989 року медицині навіть не було відомо, як вона виглядає.
Підчепити вірус можна навіть у кабінеті стоматолога
Гепатит В і С передаються перентерально, тобто через кров чи через її компоненти. Заразитися цими формами гепатиту можна й статевим шляхом (особливо гепатитом В). Окрім того, вірус може потрапити в організм під час нанесення татуювання, пірсингу, у манікюрних кабінетах, у стоматолога, під час різних ін'єкцій.
Поширена думка, що на гепатит хворіють лише наркомани та люди, які ведуть нездоровий спосіб життя. Проте це не зовсім так, каже лікар, адже з таким діагнозом до нас потрапляють різні за статусом пацієнти. Дедалі частіше на гепатит хворіють молодь та люди середнього віку. У групі ризику також чоловіки, які практикують гомосексуальні контакти, діти, які народилися від інфікованих матерів (більш характерно для гепатиту В), хворі зі штучними нирками, лікарі, які мають безпосередній контакт з інфікованими.
Гепатити ходять парами
Часто в однієї людини можуть бути одразу дві різних форми гепатиту, приміром, найчастіше трапляються гепатити В і D. Шкідливі звички значно ускладнюють перебіг захворювання та його лікування.
Інкубаційний період вірусу гепатиту В триває 60-90 днів. Гепатит С перебігає у стертій формі, тож виявити його одразу складно. Слід зауважити, що ще торік медиків зобов'язали вести реєстр хворих на хронічні форми вірусного гепатиту, проте процес відбувається досить повільно, оскільки є труднощі з виявленням таких пацієнтів. Річ у тім, що не розроблено механізму так званого скринінгу населення на наявність цього вірусу, а обстежуватися самостійно не кожному по кишені. У Чернівцях, звісно, є багато лабораторій (переважно приватні), де здійснюють такі аналізи, проте коштують вони досить дорого.
Лікування дороге, а цілковите видужання не гарантують
Лікування гепатиту дуже тривале. Все залежить від генотипу вірусу, вірусного навантаження, рівня запального процесу в печінці. Крім того, воно дуже дороге. Подейкують, що суми сягають сотень тисяч гривень. При цьому немає жодних гарантій, що лікування матиме позитивний ефект, тобто, що вірус гепатиту вдасться вивести з організму цілком. А ще лікування гепатиту В і С не мине для організму безслідно. Річ у тім, що препарати дуже токсичні і мають чимало побічних дій. Багато пацієнтів просто не витримують такого навантаження на організм. Проте гепатит С визнано виліковним.
Життя після гепатиту триває, але воно має обмеження
Гепатит А – найлегша форма захворювання. Ним можна інфікуватися через заражену воду, брудні руки чи немиті овочі. Гепатит А раніше називали хворобою Боткіна. Ця недуга швидко і легко лікується, вірус цілком зникає з організму людини. Ті, хто перехворів на жовтяницю, і далі перебувають під наглядом лікарів, проте їхнє життя повертається у звичне русло. Єдине обмеження – вони не можуть бути донорами. Найчастіше на гепатит А хворіють влітку і восени.
Щодо гепатитів В і С, то тут все складніше. Період адаптації таких пацієнтів набагато триваліший. Їм протипоказані фізичні навантаження, вони мають дотримуватися жорсткої дієти, відмовитися від куріння та споживання алкоголю. Вони також не можуть бути донорами. Як правило, їх переводять на відповідні умови праці, проте інвалідності не дають.
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий