
ДТП без автоцивілки: що робити учасникам аварії
Відсутність чинної автоцивілки може обернутися неприємностями як для винуватця аварії, так і для потерпілої сторони. У першому випадку наслідки будуть більш суттєвими: винному водієві доведеться заплатити штраф і повністю компенсувати майнову і/або фізичну шкоду. Якщо незастрахований учасник ДТП не винен, на додаток до штрафних санкцій він отримає складності щодо врегулювання збитків.
Хто виплатить компенсацію потерпілій стороні — МТСБУ або страховик
Якщо автоцивілки немає тільки у винуватця аварії, відшкодуванням збитків буде займатися Моторне (Транспортне) Страхове Бюро України. Цей же сценарій буде актуальний і в тому випадку, якщо на момент ДТП жоден з учасників не мав чинного поліса ОСЦПВ.
Важливо: МТСБУ прийме рішення про проведення регламентної виплати або відмову протягом 90 днів після отримання письмової заяви від потерпілої сторони. Надалі виплачена компенсація буде стягнена з винуватця через суд в порядку регресу.
«Класичний» варіант врегулювання за участю страхової компанії можливий тільки за 2 умов:
- автоцивілки немає тільки у потерпілого — збиток відшкодує страхова компанія винуватця;
- поліса немає тільки у винуватця, а у потерпілого оформлена розширена страховка авто з додатковою платною опцією прямого врегулювання (приклад, «Автоцивілка навпаки» від СК «УНІКА») — компенсацію виплатить своя страхова компанія.
Для довідки: якщо винуватця немає ОСЦПВ, а потерпілий водій має поліс КАСКО, збиток буде покритий добровільною страховкою. Для отримання компенсації в будь-якому випадку доведеться звертатися в МТСБУ (якщо ситуація не відповідає одній з описаних вище умов), вказавши в заяві про наявність договору страхування КАСКО.
Врегулювання через МТСБУ: що робити постраждалій стороні
За «класичної» ситуації (поліси є у всіх учасників ДТП) винуватець може повідомити свого страховика про аварію телефоном. На дзвінок є 3 робочих дні з моменту ДТП, але страхові компанії настійно рекомендують повідомляти про аварію невідкладно.
Як і коли повідомити про страховий випадок
Якщо врегулюванням буде займатися МТСБУ, завдання ускладниться. Дзвінок на гарячу лінію допоможе розібратися «що до чого», але ця дія не є обов'язковою і не прирівнюється до офіційного повідомленням. Протягом 3 робочих днів потерпіла сторона повинна принести письмове повідомлення про ДТП в приймальню МТСБУ, яка працює в будні з 9:00 до 18:00 (в п'ятницю до 16:45).
Важливо: за відсутності можливості для особистого візиту можна вислати заповнений документ звичайною або електронною поштою або факсом. Контактні дані МТСБУ і зразок повідомлення про ДТП можна подивитися на сайті mtsbu.ua.
Подання документів в МТСБУ протягом 30 днів
Далі йде другий етап — подання повного комплекту документів. Потерпілий водій повинен укластися в 30-денний термін, який відраховується з моменту повідомлення.
Перелік документів для отримання регламентної виплати від МТСБУ:
- письмова заява про страхове відшкодування;
- страховка ОСЦПВ або посвідчення пільговика, яке дає право не страхувати автогромадянську відповідальність (інвалід I групи, учасник війни або бойових дій);
- паспорт або інший документ, що засвідчує особу;
- документ, що підтверджує права власності на пошкоджене авто;
- довідка про присвоєння ІПН;
- банківські реквізити;
- довідка від Нацполіції з місця ДТП про пошкодження ТЗ (копія);
- розширена довідка про ДТП із зазначенням винуватця та інших учасників;
- постанова суду про винність іншого учасника аварії (завірена копія з мокрою печаткою).
Для довідки: якщо потерпіла сторона отримала тілесні ушкодження, необхідно надати в МТСБУ медичну довідку про тимчасову непрацездатність або довідку про встановлення інвалідності.
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter