
Зубна фея – вигаданий персонаж, досить поширений у сучасній західній культурі, а також популяризується і в Україні. Як свідчать легенди, фея дає дитині певну суму грошей, монетку чи подарунок замість випалого молочного зуба, який покладено під подушку. Головна ідея цієї фантазії полягає у тому, що дитина отримує певні «відшкодування» за неприємності під час втрати зуба. У разі видалення зуба у лікаря-стоматолога, ще й винагороджують за сміливість перед лікарем, а дитина привчається стежити за гігієною рота, що може стати у пригоді пізніше. В Україні ж є аналогічне повір’я – дитячий зуб, що випав, треба кинути в мишачу нірку чи покласти поруч і промовити: «Мишко-мишко, забери зуб старий, дай мені новий!».
А якщо серйозно, то людство вже давно стало замислюватися над тим, чи можна відростити собі новий орган, кінцівку тощо. Також це стосується і зубів, які з часом зношуються, хворіють, випадають чи болять. Заздрісні погляди люди кидали на акул – вони можуть відрощувати собі нові зуби практично все життя, а старі випадають чи зношуються. При цьому кількість зубів у деяких видів акул може сягати сотень, або тисяч, як наприклад 15000 у китової акули. І вчені замислилися – чи можна відрощувати собі нові зуби?
За словами кандидата біологічних наук, доцента кафедри мікробіології та вірусології БДМУ Андрія Міхєєва, вирощування зубів для трансплантації є перспективною біоінженерною технологією, яка полягає у створенні чи відтворенні повноцінних нових корінних зубів у людини чи тварин. Технологія досить складна, сьогодні дуже вартісна, проте перспективна. Як вважають фахівці, її клінічне застосування на людях можливе десь у кінці 2020-х – на початку 2030 років.
Але певні напрацювання вже є (згідно з даними наукових публікацій):
- 2002 рік – британські вчені навчилися вирощувати практично цілі, але слабенькі зуби з окремих клітин;
- 2007 рік – японські вчені виростили у мишей практично повноцінні нові зуби, але без кореня;
- 2009 рік – зі стовбурових клітин були вирощені повноцінні зуби у мишей, які мали вже зубний корінь, проте вирощені зуби виявилися трохи менші, ніж «рідні», а процедура «вирощування» зайняла трохи більше, як 3 місяці;
- 2012 рік – японські вчені навчилися вирощувати повноцінні зуби у мишей зі стовбурових клітин зародків цих тварин, що зайняло близько 40 днів від моменту імплантації «зародка» зуба в ясна до його повноцінного функціонування;
- 2012 рік – індійські вчені спромоглися вилікувати та регенерувати уражений кореневий канал через активацію у ньому стовбурових клітин, що дає змогу замінити колишній спосіб із видаленням нерва;
- 2013 рік – швейцарські вчені відновили зубну емаль за допомогою біоматеріалу з пептидів;
- 2014 рік – вчені з Гарварду змогли вирішити «зубну» проблему «перезапуском» процесу росту зубів всередині самого організму, використовуючи стовбурові клітини зубних коренів – для цього вони просто обробляли ясна чи залишки зубів імпульсами лазера;
- 2017-2019 рік – американські вчені навчилися вирощувати зуби у ротовій порожнині тварин зі стовбурових клітин та ДНК організму, увесь процес займатиме до 9 тижнів.
- Окрім того, для можливих маніпуляцій зі стовбуровими клітинами, нам все-таки може стати у пригоді саме зубна фея, - додає А. Міхєєв. - Вченим різних країн, у тому числі українськими з «DEVA CRYOBANK» вдалося отримати стовбурові клітини з молочних дитячих зубів, які випали. Тільки ці зубки мають бути здоровими, з цілою пульпою та доставлені до кріобанку чи лабораторії не пізніше, ніж 48 годин. Тоді з такого матеріалу можна отримати від 12 до 20 стовбурових клітин, а методом клонування – сотні. А далі із цього матеріалу можна вирощувати і нові зубки, і регенерувати кістки, а перелік захворювань, які можна вилікувати за допомогою стовбурових клітин зростає щороку. Як тут не пригадати про зубну фею?
Таким чином, оцінюючи достатню кількість медико-біологічних досліджень та їхні успіхи, можливість вирощувати нові зуби у людини не така вже й фантастична ідея. Головне – щоб було бажання та ресурси.
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий