
Кліщі є рознощиками безлічі небезпечних для людини збудників інфекцій, які можуть викликати серйозні захворювання: геморагічна лихоманка, туряремія, кліщовий тиф, плямиста і марсельна лихоманка, поворотний тиф тощо.
– Але найчастіше, в умовах нашого клімату це кліщовий борреліоз (хвороба Лайма) і енцефаліт, – розповідає «Погляду» лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, доцент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб ВДНЗУ «БДМУ» Олена Мироник. – За даними статистики, кожен десятий кліщ, в середньому, заразний. Причому на вигляд він не відрізняється від звичайного. З’ясувати це можуть лише в лабораторії. Крім того, постраждалому від укусу кліща необхідно відвідати лікаря і здати аналіз крові на можливі інфекційні захворювання.
Не «душіть» олією, а «викручуйте» проти годинникової стрілки
– Як правильно видаляти кліщів? Які існують методи?
– Одним із найпоширеніших є метод «задушення» комахи із застосуванням рослинної олії. Багато людей помилково вважають, що кліщ самостійно покине тіло, якщо полити на нього олію. Звичайно, виключати цей варіант не варто, але він є маловірогідним. Олійна рідина закупорює дихальні шляхи комахи, що частенько призводить до загибелі. Це знижує його шанси вибратися назовні, але збільшує вірогідність проникнення отрути в рану постраждалого.
Якщо акуратно видалити кліща не вдається і під шкірою залишається його голова, то необхідно якнайскоріше її позбутися, бо в ній зосереджена основна концентрація отрути
Саме тому краще дотримуватися методу «викручування», суть якого полягає в самій назві. Заздалегідь великий і вказівний палець однієї руки можна обмотати марлею для стерильності. Паразита слід захопити близько до шкірного покриву двома пальцями і потихеньку почати крутити до повного витягання. Сильно затискати його не варто. Викручувати проти годинникової стрілки.
Якщо не хочеться стикатися з кліщем руками, можна використовувати пінцет із зігнутими кінцями. Захопити ним паразита і зробити кілька вивертів у будь-який бік. Не можна намагатися висмикнути шкідника різким ривком, оскільки, цілком можливо, можна роз’єднати його на частини.
Якщо поруч немає пінцета, наприклад, у польових умовах, видалити кліща з тіла допоможе міцна нитка. Потрібно зробити з неї петлю і обмотати довкола тіла паразита. Далі поступово висмикувати кліща легкими рухами. Такий метод є довгим і небезпечним, може призвести до розриву комахи на дві частини. До того ж маленького кліща схопити петлею досить складно.
Зараз в аптеках можна купити спеціальні пристрої для видалення кліщів. Їхня перевага у тому, що вони не стискають тіло комахи, а це зменшує вірогідність проникнення в організм людини інфекції. Змайструвати подібні пристрої можна самостійно.
Видалення кліща з тіла за допомогою шприца є найбільш надійним способом. Для цього знадобиться шприц, який продають у будь-якій аптеці. Відрізуємо його частину трохи нижче за рівень, куди зазвичай вставляють голку. Це пристосування кладемо на місце укусу так, щоб кліщ виявився усередині нього. Для найбільш близького контакту із шкірою краї шприца змащуємо слиною. Далі тягнемо на себе поршень шприца. Після цих дій кліщ повинен вилізти назовні.
– Мабуть, буває, коли акуратно видалити паразита не вдається і під шкірою залишається його голова. Що робити в такій ситуації?
– Від неї (голови, – авт.) необхідно якнайскоріше позбутися, оскільки тут зосереджена основна концентрація отрути. На початку цієї операції слід змастити рану антисептиком. Потім узяти голку або пінцет, протерти спиртом, і вирвати з їхньою допомогою голівку. Якщо голівку вчасно не видалити, надалі вона загноїться.
Мертвого кліща слід спалити або залити окропом
– Як діяти після видалення кліща?
– Після видалення кліща постраждале місце треба обробити йодом, спиртом або зеленкою. Мертвого кліща слід спалити або залити окропом. Якщо кліщ живий – потрібно помістити його в чисту банку з вологим папером і доставити протягом 2 діб у лабораторію, де здійснять перевірку на наявність інфекційних заражень.
– Що можете порадити буковинцям для профілактики?
– Навіть якщо ви знаєте, як видалити кліща з тіла людини, краще заздалегідь застерегти себе від його укусу. Тому, вирушаючи на природу, потрібно дотримуватися нескладних заходів профілактики.
- Варто правильно підібрати одяг. Одягнутися потрібно так, щоб не було видно відкритих ділянок тіла (штани і кофта з довгим рукавом). Причому штани бажано заправити у взуття або шкарпетки. Рекомендується надіти головний убір.
- Придбати в магазині або аптеці різні аерозолі чи мазі, що відлякують кліщів. Бажано користуватися ними на відпочинку, оновлюючи кожні дві-три години. Як правило, їх можна розпиляти як на голе тіло, так і поверх одягу. Перед їх застосуванням обов’язково потрібно ознайомитися з інструкцією.
- Протягом всього часу перебування на свіжому повітрі варто обстежувати своє тіло на предмет наявності кліщів. З моменту появи кліща на одязі до моменту його проникнення під шкіру необхідно приблизно півгодини. Значить, якщо вчасно побачити паразита, то цілком можна уникнути його укусу.
Зазвичай кліщі чіпляються до ніжних ділянок тіла з хорошим кровообігом, таких як:
– шия,
– пахвові западини,
– голова,
– пахова ділянка.
Як правило, процес укусу не помітний для людини. Це відбувається через рідину, яку виділяє паразит при укусі. Вона виступає у ролі знеболюючого препарату, від чого при потраплянні у шкіру цей процес виявляється абсолютно безболісним. Тому деколи люди виявляють у себе на тілі кліща лише після повернення додому з природи, через тривалий час.
Ольга ШУПЕНЯ
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий