
Кожного дня хтось інфікується, але виявляють це лише згодом. Від моменту зараження до появи антитіл може минути багато часу, для гепатиту «С», наприклад, навіть до 150 днів.
– У 60-90% інфікованих вірусом «С» через 8-10 років формується хронічний гепатит, – розповідає «Погляду» лікар-інфекціоніст, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології ВДНЗУ БДМУ Олена Мироник, – а через 15-20 років з моменту інфікування діагностується цироз печінки та рак печінки (гепатоцилюлярна карцинома). Щорічно вірус гепатиту «С» забирає життя у тисячі людей.
– Кажуть, гепатит можна набути навіть у перукаря чи стоматолога?
– Вірус гепатиту «С» передається через кров та рідини організму. Найпоширеніший шлях – через забруднений медичний інструментарій, коли зараження відбувається під час медичних маніпуляцій, переливання зараженої вірусом крові, шприці у наркоманів, статевим шляхом, від матері до дитини під час пологів, при годуванні груддю через тріщини сосків. Зараження вірусом гепатиту «С» може відбуватися і під час нанесення татуювання, гоління у перукарні, лікування методом голковколювання, проколювання вух, якщо ці процедури виконують нестерильними голками та лезами.
«Не займайтеся самолікуванням, бо дієві ліки може підібрати лише лікар на підставі лабораторних досліджень» О. Мироник, лікар-інфекціоніст
Чимраз більше турбує факт ймовірності передавання вірусу під час стоматологічних маніпуляцій в результаті стикання частин інструментарію, що не стерилізується, з мікротріщинами ротової порожнини. Встановлено, що вірус гепатиту «С» може зберігатися в активному стані у зовнішньому середовищі (наприклад, у засохлих краплях крові) при кімнатній температурі до 4 днів. Потенційно небезпечні місця, на які могла потрапити кров хворого в родині, мають бути оброблені хлорованим антисептиком, або термічно оброблені (прання при 60 градусах інактивує вірус за 30 хвилин, а кип’ятіння – за 2 хвилини).
– Пані Олено, уже два десятки років Ви займаєтеся проблемою гепатитів. Що змінилося за цей період у процесі лікування, чи є зрушення на краще?
– Є певні досягнення, адже наука не стоїть на місці. Сьогодні розширились можливості поглибленої діагностики гепатитів, які дозволяють визначати генотип вірусу, з’явились нові ефективні противірусні препарати, які дозволяють у 90-98% випадків подолати вірус, зменшилась тривалість лікування, кількість рецидивів та ускладнень від хвороби.
– Які випадки з Вашої лікарської практики найбільше запам’яталися?
Якщо в організмі виявлено вірус гепатиту «С»
1. Не впадайте в паніку. Ця хвороба лікується.
2. Зверніться до лікаря-фахівця з цієї проблеми. Саме він визначить активність процесу і чи є потреба у негайному лікуванні із включенням сучасних потужних противірусних препаратів.
3. Обов’язково припиніть вживати алкоголь, або препарати, що негативно впливають на печінку.
4. Фізичні перенавантаження недопустимі. Обов’язковим є повноцінний відпочинок.
5. Слід забезпечити безпеку людям,що вас оточують, – слідкувати, щоб ніхто не користувався вашими засобами гігієни: бритвою, зубною щіткою, манікюрними ножицями тощо.
6. За наявності ран, порізів потрібно бути уважним: обов’язково прикрити рану пластирем чи перев’язати.
7. Поверхні, на які потрапила кров, слід обробити хлорованим дезінфікуючим розчином. При кип’ятінні вірус гине через 2 хвилини.
– До нас зверталися пацієнти, переважно молоді люди, з однією лише скаргою – виражена загальна слабкість. Це неспецифічний симптом, який може бути обумовлений різними чинниками, проте у багатьох випадках, в результаті обстеження, їм було встановлено діагноз – хронічний вірусний гепатит «С».
Деякі хворі скаржились на головний біль, нудоту, блювання, біль чи важкість у правому підребер’ї, потемніння сечі, знебарвлення калу.
І, попри впевненість наших пацієнтів, що саме пожовтіння шкіри є обов’язковим та першим проявом гепатиту, хочу зазначити, що лише у 20% хворих на гепатит «С» розвивається жовтяниця.
Звісно, гепатит «С» може проходити у гострій формі, проте у більшості пацієнтів (70-80%) хвороба має хронічний перебіг: вірус протягом багатьох років існує в організмі людини, і пацієнт може бути заразним для інших, нічого не знаючи про це.
Хотіла б зазначити, що вірус гепатиту «С», крім уражень печінки, може спричинювати зміни і в інших органах. У хворих трапляються різні висипання, синці, уражаються нирки – розвиваються дуже тяжкі гломерулонефрити з нирковою недостатністю. У крові хворих з’являються аномальні білки, які випадають в осад при температурі 37 градусів. Вони мігрують, уражають судини. Процес наростає дуже швидко, а лікування у такому разі досить проблематичне.
– Чимало пацієнтів кажуть, що гепатит «С» неможливо вилікувати, його можна тільки підлікувати. Ви ж стверджуєте, що у 90-98% випадків можна подолати вірус?..
– Нині у лікуванні хворих на вірусний гепатит «С» зроблено великий крок вперед. У пацієнта є великий шанс повністю позбутися вірусного гепатиту «С» і вилікуватися, а так зване «підліковування», або коли пацієнт займається самолікуванням, подовжує перебіг гепатиту, коли противірусна терапія вже може виявитися неефективною. І пацієнт повинен знати про це! Лікар зобов’язаний надати пацієнту доступну і повну інформацію стосовно сучасних методів діагностики і пояснити йому можливості сучасних принципів лікування, звичайно, чесно повідомивши про вартість противірусної терапії вірусного гепатиту «С» та тривалість курсу лікування. До речі, тривалість лікування противірусними препаратами та вартість може відрізнятись залежно від обраної схеми лікування. У разі використання потужних сучасних противірусних препаратів, які блокують розмноження вірусу, тривалість лікування значно скорочується і становить 12-24 тижні.
Ми інформуємо пацієнта про те, що у нього є шанс на одужання. Однак рішення стосовно лікування пацієнт приймає сам.
З власного лікарського досвіду знаю, що у багатьох пацієнтів, які своєчасно звернулись та сумлінно виконували всі рекомендації, був отриманий позитивний результат лікування, тобто вірус у крові в них не визначався.
Ольга ШУПЕНЯ
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий