
Ринок нерухомості чекає на перемогу, причому в кожного з учасників свої причини. Продавці сподіваються, що після війни ціни на нерухомість зростуть, а покупці відкладають угоду, оскільки побоюються, що нове житло може бути пошкоджене чи зруйноване. Тим не менш, рідкісні угоди на ринку все ж таки відбуваються.
Чи варто сьогодні купувати квартиру? Які квартири сьогодні мають менший чи більший попит? Як торгуватися під час купівлі, щоб максимально знизити ціну, з’ясовуємо це з нашими експертами.
Чекаємо осінь
Ринок житла продовжує «спати», і цей стан триватиме ще щонайменше до кінця серпня. Пожвавлення почнеться не раніше осені, коли, за прогнозами експертів, забудовники можуть почати пропонувати покупцям знижки – 10, а то й 20 відсотків. Причин осіннього пробудження кілька. По-перше, осінь – це час традиційного пожвавлення як ринку оренди, так і ринку купівлі-продажу. По-друге, забудовникам будуть потрібні гроші для відновлення будівельних робіт. І, нарешті, по-третє, знижки – це найпростіший спосіб показати покупцеві свою лояльність, що було важливо завжди, а в наш час – особливо.
Пожвавлення на ринку нерухомості розпочнеться не раніше осені, коли забудовники можуть почати пропонувати покупцям знижки – 10, а то й 20 відсотків
- Ми всі чекаємо на осінь, але все ж таки дивимося на ситуацію реалістично, - зазначив діловий представник ріелтерської компанії Микола Шулік. – Багато хто сподівається, що активний попит на нерухомість у відносно мирних містах сформують переселенці з Маріуполя, Харкова, Донецької та Луганської областей. Після війни, найімовірніше, так і буде. Але поки що я бачу іншу ситуацію: люди, які приїхали з інших регіонів, вважають за краще не купувати, а орендувати житло, тим більше, що ціни на оренду дещо просіли. І це цілком логічно з огляду на те, що впевненості в завтрашньому дні сьогодні немає, напевно, ні в кого.
Водночас, аналітик компанії Тарас Положук упевнений, що квартиру в Україні можна продати і сьогодні. Щоправда, за однієї умови: треба зробити велику знижку.
– Середньостатистичні ціни у перспективі шести місяців впадуть на 30%, – прогнозує експерт. - Відповідно, якщо у продавця є бажання продати квартиру не через півроку, а сьогодні, доведеться піти на цю 30% знижку від ринкових цін вже зараз. Зрозуміло, що морально до такого кроку готовий дуже мало хто, тому чекатимуть далі.
Житло підвищеного попиту
І продавців, і покупців хвилює головне питання – яке житло тепер матиме попит, а яке, навпаки, втратить цінність в очах потенційних покупців? Адже з цієї інформації можна прогнозувати, які квартири зростуть у ціні, а які подешевшають.
На думку М. Шуліка насамперед зросте попит на одно- та двокімнатні квартири економ-класу. Одночасно ціни на великі квартири класу бізнес, комфорт та люкс, швидше за все, знижуватимуться.
- Виходячи з інформації на сьогодні, покупці лояльніше почали ставитись до квартир на перших поверхах, тому що вони здаються безпечнішими, - каже ріелтор. – А квартири на останніх поверхах стали ще менше привабливими, ніж до війни. До частих українських проблем у вигляді поточних дахів додалися військові ризики ушкоджень, які на останніх поверхах вищі. А ще з високого поверху у разі повітряної тривоги дуже проблематично спуститись униз.
Також, продовжує експерт, потенційних покупців сьогодні мало приваблюють ЖК, що розташовані біля лісопаркових зон, а також поблизу інфраструктурних об’єктів, аеропортів, залізниці. Окрім того, мабуть, дуже нескоро повернеться попит на видові квартири з панорамними вікнами, і тут є кілька причин. По-перше, такі квартири через велику кількість скла виглядають небезпечними, хоча забудовники і запевняють, що використовують міцне скло. По-друге, вони розташовані на дуже високих поверхах, що, як йшлося вище, у воєнний час швидше мінус, ніж плюс. По-третє, панорамні вікна загрожують великими втратами тепла. А наступного опалювального сезону в українських квартирах і так буде не жарко. І, нарешті, по-четверте, такі квартири не відносяться до економ-класу, а сьогодні вирішальним фактором при покупці нерухомості все ж таки є ціна.
З тим, що ціна – це визначальний чинник, погоджується і Т. Положук.
- Влітку-восени 2022 року продаватимуться саме ті квартири, ціна на які значно нижча за ринкову, - зазначає експерт. - У цьому разі попитом користуватиметься будь-яка квартира – і з панорамними вікнами, і біля торгового центру, і біля лісу, та ще й при цьому продавець зможе «диктувати умови» - наприклад, продавати тільки за долари. Якщо ж триматися за колишню ринкову ціну, покупець має право просити розстрочку, розбивку платежу на 3-4 сплати, оплату в національній валюті.
Степан КРАЙНЯК
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий