
Від початку пандемії та карантину фахівці передрікали в Україні бебі-бум. Мовляв, сім’ї перебувають у чотирьох стінах, на прогулянку не ходять, у кіно і в гості – теж. Чим ще займатися? Та реалії показали, що карантин, замість того, щоб згуртувати сім’ї, багато зруйнував. А заодно з цим на 3,6% знизилася народжуваність.
За даними Держстату, за перші чотири місяці року, що минув, в Україні народилися 92 тисячі 339 дітей. А цього року за той самий період – лише 89 тисяч 25 дітей. Якщо брати річну статистику: 2020-й – 293 457 новонароджених, а 2019-го - 308 817.
- Людям довелося 24 години на добу перебувати разом, - каже психологиня Світлана Пуршак. - І всі претензії та питання одне до одного, яких можна було уникнути, перебуваючи на роботі, раптом дуже загострилися. З’ясувалося, що пари не вміють розмовляти, чути одне одного і шукати компроміси. Які вже тут діти, якщо у родині немає злагоди.
З іншого боку, через невідомість і нерозуміння, чого очікувати далі, пари дітородного віку під час карантину вирішили зачекати з народженням потомства. Адже краще планувати вагітність, будучи впевненими у захищеності від ковіду і, звичайно, у своїх фінансових можливостях. А під час карантину заощадження багатьох українських сімей надзвичайно виснажилися.
Дітей стало менше ще до пандемії
Завідувачка одного із дитячих садочків у Чернівцях пані Людмила підтверджує, що малюків до дитячого садка стали приводити менше, але з пандемією це не пов’язує. Каже, що проблема розпочалася ще за кілька років до появи теперішнього коронавірусу.
- Тенденцію до зниження кількості дітей я і мої колеги з інших садів спостерігаємо впродовж останніх чотирьох років, - каже Людмила Сидорівна. - Дітей стало на 5% менше. У мене досить великий садок, розрахований на 10 груп, і дітей у групах не вистачає, як колись, 2008 року. Якщо кілька років тому в кожній групі було по 20-25 малюків, то зараз 10-15 у молодшій групі, до 20 у різновіковій і в ясла сподіваємося набрати цього року 15 малюків. Це за умови, що у садок приведуть усіх діточок, які зараз перебувають в електронній черзі. До речі, зараз черг у дитсадки, як кілька років тому, немає, тому конкретно наш садок готовий приймати дітей протягом усього року. Але, згідно з тією ж електронною чергою, багато діток прийдуть у садок 2023-го року, на 10 відсотків більше, ніж цього року.
Зазвичай у сім’ях народжують по 1-2 дитини, а щоб народжуваність перевищувала смертність, потрібно понад двоє дітей
На думку завідувачки, зараз молоді сім’ї, яким 25-35 років, ретельніше планують свій побут і народження дітей. Молодь замислюється про розвиток сім’ї, активну життєдіяльність, заробляння грошей. Діти - після того як мама з татом відносно міцно «стоятимуть на ногах». Пані Людмила вважає, що підвищити народжуваність могла б потужна соціальна підтримка батьків у декреті. При гідних виплатах вони без страху народжували би діток, не переймаючись, що буде завтра.
Природний процес є визначальним
Своєю чергою старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Борис Крімер, каже, що пандемія не мала якогось мегазначущого впливу на народжуваність. Зменшення народжуваності – вже давно не новина.
- Від 2013-2014 року є тенденція до зниження народжуваності, - каже експерт - У грудні 2013 року народилися 37 тисяч малюків, у грудні 2015-го - 33 тисячі, 2018 року - 23 тисячі, 2019-го - 22 тисячі дітей. 2021 року кожен місяць народжується близько 21 тисячі малюків. Це менше, ніж минулими роками, але не кардинально. Радикальної зміни не відбулося.
Народжуваність - це процес інертний. Отже, перші результати дослідження народжуваності від початку пандемії можна зробити не раніше ніж через 9 місяців від початку карантину. Плюс потрібно враховувати затримку статистики. Наприклад, на сьогодні у фахівців є дані тільки за квітень 2021 року про кількість народжених і померлих людей. Згідно з дослідженнями, зниження народжуваності відбувається без будь-яких стрибків, і пандемія на процес не особливо вплинула.
Загалом реакція сімей на кризу схожа: люди схильні відкладати народження дітей на пізніше. За рахунок цього народжуваність знижується під час воєн та інших криз. Бувають винятки, коли люди реагують на кризу по-іншому, мобілізуються і вирішують, що це якраз хороший час зануритися у сім’ю від зовнішніх проблем.
Зараз, якщо подивитися на дані в країнах Європи, то народжуваність у багатьох 2021 року знизилася на 5-10 відсотків, але є кілька країн, в яких показники зросли. Наприклад, Німеччина. Причиною може бути перенесення. Це – поняття, за якого жінки, у середньому народжували у 27-28 років, у певному історичному періоді вирішують, що хочуть народжувати трохи пізніше, наприклад у 30-ть. Тому є роки, коли народжуваність зменшується і коли збільшується.
Не варто забувати про таке явище, як депопуляція. Що стосується і нашої країни - смертність населення у нашій країні перевищує народжуваність від 1992 року. Але цю ситуацію вважають нормальною. У багатьох країнах світу відбуваються такі самі процеси. У сім’ях народжують по 1-2 дитини, а щоб народжуваність перевищувала смертність, потрібно понад двоє дітей. Зараз велика кількість дітей є в африканських та азіатських сім’ях, але поступово і там йде тенденція до зменшення.
Загалом, за словами дослідника, в Україні тепер з будь-якого демографічного питання складно робити точні аналізи, дуже мало даних. Річ у тім, що перепис населення проводили давно, і ми зараз не знаємо ні точної кількості жителів, ні структури населення - скільки є молодих і літніх, чоловіків і жінок тощо.
Вікторія ОСИНСЬКА
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий