
Можливо вже наступного року українці обиратимуть міських голів, як і президентів, у два тури. Щоправда, наразі йдеться лише про мерів великих міст, зокрема до їхнього числа належать Чернівці.
Попередньо робоча група з підготовки коаліційної угоди домовилася про те, що вибори мерів великих міст будуть проходити в два тури.
- На виборах мерів великих міст буде двотурова система, – сказав новообраний депутат Верховної Ради від "Блоку Петра Порошенка" Олександр Черненко. - Відповідну зміну в законодавство вирішено ухвалити до липня 2015 року.
Думка експерта
Я прихильник таких змін, щоб вибори міських голів були репрезентативними, а не коли його обирає п’ята частина, а не більшість містян. Він має представляти більшість, адже це лідер громади. Вибори у два тури покажуть реальну довіру виборців, особливо коли йдеться про великі бюджетоутворюючі міста.
Також варто це поширити і на малі міста (районні центри). Але лише тоді, коли відбудеться укрупнення громад та реформа місцевого самоврядування. Також має відбутися розподіл повноважень – органів місцевого самоврядування, міських голів, виконкомів тощо.
Незабаром буде підготовлено та оприлюднено бюджет на наступний рік. Якщо там будуть закладені кошти для процесу децентралізації влади, то він відбудеться, інакше – знову відкладуть у «довгий ящик».
Про цю норму у виборчому законодавстві говорили вже давно. Щоправда, жоден попередній президент нічого не зробив для цього (не факт, що це відбудеться за каденції чинного керівника держави). Адже за такої системи важко спрогнозувати результат виборів, оскільки не завжди перемагає той, хто набрав найбільше голосів у першому турі. Хоча місцеві політики стверджують, що це цілком нормальна норма і потрібна сьогодні в державі.
- Це припускає ситуацію, коли мером може стати людина, якій не довіряє значна частина громадян. Наприклад, як було з Черновецьким (міським головою Києва, - авт.), - каже Чернівецький міський голова Олексій Каспрук.
Хоча без реформи місцевого самоврядування, розширення повноважень міських голів, виконкомів тощо ця зміна не матиме практичного сенсу. За словами мера Чернівців, саме про це йдеться в контексті реформування місцевого самоврядування.
Колишній секретар Чернівецької міської ради та кандидат на посаду міського голови Віталій Михайлішин також підтримує таке нововведення, мовляв, це дозволить показати реальний рівень довіри до кандидата.
- Це, звичайно, добре, але чому йдеться лише про великі міста? Ця норма мала б поширитися й на міста районного значення, - вважає він.
Нагадаємо, що повноваження чинного міського голови завершуються наступного року. Саме восени, згідно із законом, мають відбутися місцеві вибори. Хоча політики заявляють, що їх можуть призначити достроково навесні 2015 року.
- Щодо місцевих виборів, то важко спрогнозувати, на скільки оновляться місцеві ради. Адже почнеться дрейф одіозних суб’єктів до партій, які мають реальний шанс пройти, - вважає політолог Олексій Кандюк. - Водночас без реформи місцевого самоврядування обирати міського голову за старою системою недоречно. Необхідні докорінні зміни, можливо розширення повноважень міського голови та виконкомів.
Олексій МИКОСЯНЧИК
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий