
Думали, змінилась влада і про ідею змусити всіх декларувати свої доходи, аби контролювати кожну копійчину в кишені пересічного українця, всі забули? А дзуськи! Новий уряд вирішив не відмовлятися від впровадження цієї новації у життя. Ще б пак, це ж так по-європейськи, адже у цивілізованому світі вже давно застосовують такий підхід до оподаткування. Там це зробили для зручності громадян, аби їм було простіше контролювати свої видатки і доходи. Тільки у наших реаліях, як завше, буде все не так радісно. Тотальний контроль держави за вмістом наших гаманців потрібен для того, аби зручніше було витискати останнє.
Отже, у проекті нової Податкової реформи пропонують громадянам задекларувати все своє майно (це буде називатися «податкова амністія»).
Як пояснив новацію міністр фінансів Олександр Шлапак, ця податкова амністія дасть змогу населенню безболісно задекларувати все майно і прибутки, які мають, а потім щороку декларувати зміни у майновому стані. Мало того, ось це разове декларування активів можуть зробити платним, а вже подальше співставлення прибутків та видатків обіцяють робити автоматично.
Якщо видатки будуть більшими за прибутки за рік, здеруть 15-17 відсотків податку з різниці
Грубо кажучи, всі наші великі придбання за рік порівнюватимуть із річними прибутками. Якщо видатки будуть більшими за те, що за рік заробили, або ж за ті цифри, котрі задекларували під час податкової амністії, то з різниці здеруть податок на доходи фізичних осіб (15 або 17 відсотків, якщо заробили більше 10 мінімальних зарплат).
Звісно, можна буде обійти це, купивши нерухомість чи авто у кредит, проте із такими відсотками, під які дають гроші наші фінустанови, спосіб є нереальним.
Нагадаємо, зараз декларувати свої доходи зобов’язані тільки певні категорії громадян. Наприклад, держслужбовці, особи, котрі отримали інвестиційний прибуток, а також доходи з-за кордону, від підприємницької, незалежної професійної діяльності. А ще, якщо заробляють у кількох місцях офіційно. Та навіть вони роблять це неохоче. За інформацією начальника інформаційно-комунікаційного відділу ДПІ у м. Чернівці Наталії Бальон, за підсумками року, що минув, свої доходи задекларували 2826 чернівчан на суму 13591,45 тисячі гривень.
Повний контроль
– Можливе загальне декларування доходів, звичайно, тільки ускладнить для більшості громадян їхню участь у наповненні бюджету, – каже кредитно-інвестиційний консультант Євген Житарюк. – Це мінімум кілька зайвих годин для кожної людини, яка змушена буде вникати, розраховувати певні свої витрати, заробітки за звітний період, та заповнюватиме податкові документи. І в такий спосіб законодавець, на мою думку, вкотре показує, наскільки його словесні декларації про спрощення податкової системи розходяться з фактичними намірами.
Одним законом не обійтися
Практикою декларування доходів усіма громадянами давно послуговуються у європейських країнах та Сполучених Шатах. Американці, приміром, самі збирають всі квитанції та чеки, заповнюють у декларації видатки. Тобто, чітко ведуть особисту бухгалтерію. Всюди видатки контролюють самі люди.
У нас все це, так би мовити, перевернуто з ніг на голову. Одним законом втілити цю інновацію у життя і змусити її працювати, як належить, не вийде. Потрібен комплексний підхід. Поки що загальне декларування доходів і видатків – додатковий спосіб для хабарників.
Звичайно, такий обов'язок загального декларування дає нові можливості для тиску на будь-яку обрану податковим органом людину. Природним наслідком буде, як на мене, негативне ставлення багатьох громадян, як тих, хто працює на офіційній зарплатні, так і тих, хто частину своїх доходів отримує, не показуючи їх.
Таке нововведення хоч і має заявлену мету витягнути приховані доходи усіх, хто працює у тіні, зрівняти кожного перед податковими зобов'язаннями, насправді не зможе запрацювати так, як зразкові аналоги в США та країнах Європи, кажуть експерти.
– Загальне декларування у розвинених країнах потрібне для того, аби громадянин міг вирахувати свої соціальні виплати. У наших реаліях фактичними цілями загального декларування доходів, як видається, стають чіткі цілі будь-якими засобами наповнювати бюджет, навіть ціною соціально ризикованих експериментів, каже Є. Житарюк. І таке безграмотне копіювання ще одного податкового елемента адміністрування податків тільки підтверджує статус держави з найскладнішою, найзаплутанішою податковою системою.
З чергами не справляться
Своєрідною побічною дією нововведення будуть потенційні черги. Податкова не завжди справляється із напливом підприємців у звітний період, а якщо до цього додадуться ще й тисячі звичайних працівників, то картина складається не надто оптимістична.
Хоча вже рік діє послуга подання декларацій про майновий стан через Інтернет, небагато чернівчан нею скористалися. Як повідомили у ДПІ, цьогоріч у електронному вигляді відзвітували 26 мешканців обласного центру. Мабуть, все тому, що для звітування через мережу потрібно обзавестися електронним ключем цифрового підпису та встановити відповідне програмне забезпечення. Ключ можна отримати безкоштовно в акредитованому центрі електронних ключів при ДПІ.
Чи є альтернатива
Запровадження єдиного податкового збору через оподаткування витрат може виступити розумною альтернативою для заплутаної системи оподаткування, яку маємо сьогодні, вважає Є. Житарюк. І ключовими перевагами тут можуть стати спрощення, перехід до зрозумілих критеріїв оцінки своїх податкових обов'язків. Бо неможливо у цій ситуації розібратися не тільки простій людині, а й тямущому економісту, як, коли і скільки необхідно виплатити податків, аби вважатися добросовісним платником. Тому будь-яка ініціатива з уніфікації, переходу до простого, єдиного податку саме для громадян повинна зараз розглядатися державою як необхідна. Загальна система декларування доходів такою зовсім не виглядає.
Юлія ХОРОШУН
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Оставить комментарий