Новини

Найдовгоживучі тварини світу

Люди зазвичай живуть близько 80 років, хоча деякі можуть перевищувати століття залежно від генетики, способу життя та розвитку навколишнього середовища. Біологічна межа тривалості життя людини досі невідома, як і те, наскільки наука може її збільшити. Серед наших родичів шимпанзе і горили рідко перевищують 60 років. Люди – найдовгоживучі наземні ссавці. Однак є, здавалося б, скромні тварини, які живуть набагато довше, ніж ми чи споріднені види. У чому їхні секрети і чого ми можемо в них навчитися?

Антарктична губка (Anoxycalyx joubini): 15 000 років

Вік двометрового екземпляра антарктичної губки Anoxycalyx joubini оцінюється в 15 000 років.


Певні види губок є рекордсменами довголіття в тваринному світі. Колись вони вважалися першими тваринами на еволюційному дереві, але з тих пір їх перевершили гребені (гребінчасті желе) в еволюційних інноваціях. Незважаючи на це, губки живуть неймовірно довго. Вік двометрового зразка антарктичної губки Anoxycalyx joubini оцінюється в 15 000 років, хоча це може бути завищеною оцінкою. Вважається, що зразку Monorhaphis chuni зі Східно-Китайського моря 11 000 років.

Встановлено, що і губки, і корали живуть сотні чи тисячі років. Вчені вважають, що довголіття є компромісом із простотою: вони зберігають велику кількість стовбурових клітин, здатних регенерувати та омолоджувати свої кілька типів клітин, що майже еквівалентно безсмертю.

Молюск Ocean Quahog (Arctica islandica): 507 років

Деякі двостулкові молюски є одними з найдовгоживучих тварин завдяки низькому виробленню окислювальних радикалів і неправильно згорнутих білків.


Найдовшу підтверджену тривалість життя окремої тварини має молюск з Ісландії, виявлений біля узбережжя острова в 2006 році. Його вік становив 507 років, визначено шляхом підрахунку річних смуг росту в його мушлі. За приблизними підрахунками, він народився в 1499 році, преса назвала його Молюск Мін, посилаючись на династію Мін, яка правила в Китаї в той час. Ісландські дослідники назвали його Hafrún, що означає «таємниця океану». Молюск був зібраний серед багатьох інших зразків, які були заморожені — і тому принесені в жертву — для наукових досліджень.

Випадок Мінга не унікальний; деякі двостулкові молюски належать до числа найбільш довгоживучих тварин. Секрети їхнього довголіття включають низьке виробництво окислювальних радикалів і неправильно згорнутих білків — патологічні при таких захворюваннях, як хвороба Альцгеймера — і низьку швидкість метаболізму в холодній воді, яка сповільнює життєві процеси.

Гренландська акула (Somniosus microcephalus): 400 років

Вважається, що низький окислювальний стрес і висока здатність до регенерації можуть сприяти тривалому життю гренландської акули, яке може досягати 392 років.


Найдовгоживучим хребетним, відомим науці, є п’ятиметрова гренландська акула, зібрана мертвою в 2016 році, вік якої оцінюється в 392 роки з похибкою в 120 років. Його вік був визначений шляхом вимірювання радіовуглецю з очних лінз зразка гренландської акули, найменша з яких містила радіоізотопи, отримані після випробувань ядерної бомби середини 20 століття. Це дало дані для кривої росту, яка використовується для оцінки віку акул на основі їх розміру.

Повний мітохондріальний геном цього виду (невеликий кільцевий ланцюг ДНК, знайдений у мітохондріях, енергетичних установках клітини) був секвенований у 2017 році. Вчені досліджують його ДНК, щоб дізнатися про довголіття акули. Вважається, що низький окислювальний стрес і висока здатність до регенерації, включаючи відновлення ДНК, сприяють його довгому життю, а також низький метаболізм, який сприяє холодна вода, в якій він мешкає.

Гренландський кит (Balaena mysticetus): 211 років

ренландський кит є рекордсменом найдовгоживучих ссавців, здатних досягати 268 років.


Інший житель крижаних північних вод, гренландський кит, є рекордсменом найдовгоживучих ссавців. Спочатку було відомо, що вони живуть протягом століття, більш детальні дослідження виявили набагато старші екземпляри, один з яких прожив 211 років. Аналіз геному цього виду припустив, що його довголіття може досягати 268 років.

Як і в інших довгожителів морських тварин, повільний метаболізм у холодній воді, ймовірно, є важливим фактором. Крім того, схоже, що гренландські кити протистоять хворобам, які зазвичай пов’язані зі старінням, таким як рак і нейродегенеративні розлади, що свідчить про можливі генетичні адаптації, які протидіють ефектам старіння, і можуть запропонувати уявлення про продовження довголіття людини.

Голий слепис (Heterocephalus glaber): 31 рік

Голі землекопи, вік яких може досягати 31 року, стійкі до раку та інших хвороб старіння і зберігають завидне здоров’я серцево-судинної системи.


Порівняно зі століттями чи тисячоліттями, які живуть деякі тварини, 31 рік, досягнутий ув’язненим голим слеписиком, може здатися скромним. Однак ця незвичайна тварина з Африканського Рогу, також відома як піщане цуценя, є гризуном. Інші гризуни подібного розміру, такі як щури, живуть ледве п’ять років, і лише найбільші гризуни, такі як дикобрази та бобри, перевищують 20 років, що робить голого слепика аномалією.

Літні голі землекопи, здається, не страждають від підвищеної смертності. Вони протистоять раку та іншим хворобам старіння та підтримують відмінне здоров’я серцево-судинної системи. Будучи легко дослідженими в лабораторії, вони служать моделями для дослідження довголіття. Аналіз їх геному виявив кілька можливих підказок, включаючи очевидний захист їхніх теломер, кінців хромосом, які в інших видів вкорочуються з віком.

Схожі публікації

Нікіти і Кіріли – тепер в законі

Volodymmyr

Основні помилки при підготовці до IELTS та як їх уникнути

Oleksandr

Найотруйніші тварини на планеті

Oleksandr